Trabzon Sohbet

Spread the love

 

Trabzon Sohbet

 

Yâr yüzü ile yeryüzü arasındaki farka bir baktim memleketim geldi aklima. Insanin yâri memleker gibi olmali degil mi? O zaman bizim konumuz bugün Trabzon Sohbet.  Uzungöle karşı otursam çayımın buğusuna mi iç gecireyim manzaranin guzelligine mi? Yoksa gülüşüne cennet dedigime mi? Gorsel olarak ruhumuzu dinlendiren hersey antidepresan etkisi yaratir bizde.. Muhabbetin en koyu anında birde yağmur çisilderse değme keyfime..

Bulutlarin carpismali ile olusan yagmurlar kurakligin oldugu donemlerde insanlara bereket gibi gelsede ki Allah’in rahmetidir.. Karadeniz bolgesi ulkemizin en cok yagış alan yerlerinden oldugu icin  zaman zaman dogal felaketi olabiliyor. Gecenlerde bir diyalog esnasinda yogun yagis sonucu derelerin taşıp bazi evlere zarar verdigini duymustum.

Reklam

Bunlarin yani sira, bir odun ateşinin kokusu ile turistlik yerlerin insan uzerinde biraktigi etki tarifsiz bence.. Sumela manastırı, 4. Yuzyilda yapilan  hem konum olarak hemde tarih boyunca adını cok kez duydugumuz bir yapit.. Her ne kadar restore edilmesede ilk gordugunuzde sizi alip bambaska diyarlara götürebiliyor. Dağın eteğinde kayalarin icinde kusursuz bir guzellik..

Bir Trabzon Sohbet i esnasinda yeni yeni tanistigimiz bir arkadaşim laz damarin ne durumda dedi. Kisisel ozelliklerden inat ile butunlesen laz damari olunca kendimin cekilmez bir cile oldugunun farkindayim dedim, tebessum etti. Kisa bir yolculuğa çikacaktik esprili bir şekilde;

-“Geliysan gel, gelmiysan hayde” dedim. . Kahkahayi patlatmıştı.. Kulakları çınlasın..

Velhasıl kelam, güzel ulkemizin her topraği ayrı bir guzelliğe sahip olsada karadeniz sınırlarıda, insanida bana göre başkadir..Kokusunu icimize cektiğimiz her memleket hem yârdır, hemde yâren..  Varligiyla huzur buldugunuz bir insan ile kuymak yerken bu dogal guzelliklerin hazzini yasamaniz omrumuze omur katabilir.. O zaman ne diyoruz, hayırlısı ne ise o olsun…

 

Yorumlar (1)

YORUM YAZ

Kötülük insana tamahtan gelir. Kanaatten kimse ölmedi, hırsla da kimse padişah olmadı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.